Blog poświęcony tematyce związanej z wyposazaniem oraz remontem łazienek. Jeśli budujesz, remontujesz bądź tylko zmieniasz wystrój łazienki, to blog jest dla Ciebie. Znajdziesz tutaj ciekawe artykuły i porady. Pomogą i dostarczą użyteczną wiedzę.
poniedziałek, 14 lutego 2011
Co robimy w łazience ?
Więcej niż jedna trzecia czyta w łazience swoją pocztę, podczas gdy 43 % używa łazienki, żeby się ubrać, 19 % słucha muzyki, 15 % rozmawiał przez telefon i trzy procent ogląda telewizję.
Większość ludzi spędza dziennie około 30 minut w łazience, ale 25 % osób co najmniej godzinę. Kobiety spędzają w łazience więcej czasu niż mężczyźni, a kobiety z dziećmi spędzają więcej czasu pod prysznicem niż kobiety bez dzieci.
A co Ty robisz w swojej łazience oprócz rzeczy oczywistych ?
niedziela, 13 lutego 2011
Prysznic czy wanna ?
W dzisiejszych czasach przykładamy dużą wagę do higieny własnej. W łazience spędzamy czas nie tylko na kąpieli. I tu pojawia się pytanie: jak ten czas pragniemy spędzić? Czy wolimy brać kąpiel w wannie, czy pod natryskiem? Dlatego problem właściwego wyboru urządzenia do kąpieli jest bardzo ważny. Dodatkowo uwarunkowany jest takimi czynnikami, jak wielkość i kształt łazienki, czy nasze zasoby finansowe. Reszta zależy od naszej kreatywności.
Gdy zastanawiasz się nad wyborem pomiędzy wanną a natryskiem, musisz przemyśleć, jaki tryb życia prowadzisz i co cenisz, jak również jakie są potrzeby osób korzystających z łazienki. Czy masz czas na długie kąpiele? Czy częściej bierzesz tylko szybki prysznic? Zasadniczy dla wyboru jest także wiek mieszkańców, np. w rodzinach z małymi dziećmi wygodniejsza jest wanna, a dla ludzi starszych prysznic. Warto także zaobserwować, ile wody zużywamy podczas kąpieli. Wybór pomiędzy wanną, a prysznicem może wpłynąć na zużycie wody. Korzystając z prysznica zużywamy o wiele mniej wody.
Jak wcześniej nadmieniłem wybór zależy także od wielkości łazienki. Szczególnie, jeżeli brakuje miejsca w łazience, to rezygnacja z wanny na korzyść natrysku będzie lepszym wyborem.
I w końcu, można też dokonać rozwiązania kompromisowego poprzez parawan nawannowy.
sobota, 12 lutego 2011
Wszystkie funkcje wanny mogą być sterowane systemem pneumatycznie bądź droższym elektronicznym. Te pierwsze polega na prostym włączaniu i wyłączaniu określonego rodzaju masażu, za pomocą przycisków usytuowanych na brzegu wanny. Natomiast elektroniczne sterowanie ma o wiele więcej możliwości za sprawą panelu. Wyposażony jest on w podstawowe funkcje jak w sterowaniu pneumatycznym, ponadto można ustawić czas i natężenie masażu, temperaturę kąpieli, wybrać masaż pulsacyjny, czy zaprogramować własną sekwencję masażu.Wszystkie wanny z masażem powstają z tworzywa sztucznego akrylu, dzięki któremu przebierają różne kształty i rozmazy. Do wyboru mamy: prostokątne (od 120 x 70 do 190 x 90 cm), asymetryczne (od 145 x 100 do 160 x 100 cm), owalne (od 165 x 130 do 190 x 100 cm), narożne (od 125 x 125 do 153 x 153 cm). Występują również wanny dwuosobowe z hydromasażem, w zależności od wielkości i głębokości wanny, mają pojemność od 150 do 450 l. Wanny akrylowe z hydromasażem bez problemu można dopasować do każdej łazienki pamiętając tylko o systemie wentylacji, który powinien mieć, co najmniej 5 m2 powierzchni.Pozostaje jedynie wybrać system hydromasażu, który jest uwarunkowany od liczby dysz, opcji masażu i wyposażenia dodatkowego. Należy zwrócić szczególną uwagę na liczbę i rozmieszczacie dysz ( im więcej dysz tym lepiej ), by wypływający z nich strumień wody masował kręgosłup, plecy, kark i nogi. Rodzaj dysz też ma znaczenie. Wyróżniamy dysze nieruchome lub wirujące. Te drugie służą do głębokiego masowania ciała strumieniem śrubowym ( znakomite do masowania karku). Obecnie producenci posiadają bogatą ofertę wanien z hydromasażem, dobrej jakości można już kupić za ok. 4 tyś zł. Wśród popularnych marek można wymienić Victory Spa, Polspa.
wtorek, 8 lutego 2011
Nowoczesna łazienka
czwartek, 3 lutego 2011
Ogrzewanie łazienki.
Łazienka jest miejscem, które wymaga specjalnego podejścia do tematu ogrzewania. Dzieje się tak z kilku przyczyn.
Po pierwsze, z łazienki najczęściej korzystamy nago, a to oznacza, że temperatura w łazience musi być wyższa niż w innych pomieszczeniach, które użytkujemy ubrani. W przeciwnym razie narażamy się na uczucie zimna, przeziębienie i kojarzenie kąpieli z czymś nieprzyjemnym.
Po drugie, łazienka jest często wykorzystywana do suszenia upranych rzeczy. Im wyższa temperatura, tym szybciej pranie będzie wysuszone. Ogrzewanie łazienki ważne jest z jeszcze jednego powodu - tam gdzie woda, tam jest również wilgoć, a to może oznaczać same kłopoty. Nieprzyjemny zapach, stęchlizna czy nawet grzyb to konsekwencje utrzymywania nadmiernej wilgotności w łazience.
Z powyższego wynika, że ogrzewać musimy. Ale jak? Na ogół do ogrzewania łazienki wykorzystywany jest taki sam grzejnik, jak w innych pomieszczeniach. Jeśli rzeczywiście jest on taki sam, warto pomyśleć o wymianie na specjalną łazienkową drabinkę. Grzejniki te są tak zbudowane, że umożliwiają wieszanie na nich rzeczy (np. ręczników), co ułatwia ich wysuszenie. Należy przy tym pamiętać, że szczelne obwieszenie rzeczami takiego grzejnika może skutkować zmniejszeniem jego wydajności cieplnej.
Grzejnik w łazience może również posiadać własną grzałkę elektryczną. Jest to o tyle istotne, że uniezależnia ogrzewanie łazienki od działania całej instalacji centralnego ogrzewania. Taka niezależność przydaje się nie tylko w mieszkaniach zasilanych ciepłą wodą przez osiedlowe kotłownie, które na ogół rozpoczynają ogrzewanie, gdy jest już bardzo zimno. Również w mieszkaniach wyposażonych we własne ogrzewanie łatwo sobie wyobrazić sytuację, w której temperatura w pokojach i kuchni jest wystarczająca, natomiast łazienka wymaga dogrzania. Posiadanie grzejnika z wkładem elektrycznym pozwala uzyskać optymalną temperaturę bez uruchamiania całej domowej instalacji.
Innym rozwiązaniem jest zainstalowanie wieszaka-suszarki. Jest to wieszak na ręcznik, ogrzewany prądem, zbudowany z jednej lub kilku rurek, na których można powiesić ręczniki. Taka suszarka również może spełniać rolę dogrzewającą pomieszczenie.
I na koniec warto jeszcze wspomnieć o luksusie, który jest coraz częściej obecny w mieszkaniach. Klasyczne grzejniki zapewniają ciepło w całej łazience, jednak podłoga zawsze pozostanie chłodniejsza. Zamiast rozkładania dywaników, które utrudniają utrzymanie czystości, warto pomyśleć o ogrzewaniu podłogowym. Może ono działać niezależnie od ogrzewania centralnego i zapewnia miłe ciepło stopom, a - jak dobrze wiadomo - to jest nasz najsłabszy punkt w walce z przeziębieniem.
Stopka
Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.