poniedziałek, 10 stycznia 2011

Łazienka - miejsce szczególne

Łazienka to szczególne, jedno z najważniejszych pomieszczeń użytkowych w domu. To nie tylko miejsce, w którym dbamy o higienę, ale również zażywamy relaksu i regenerujemy siły. Dobrze wyposażona i zaplanowana łazienka zapewnia nie tylko komfort domowników, ale też przez wielu uważana jest za wizytówkę domu tuż po kuchni i salonie. Ponadto dobrze dobrane jej elementy, idealnie ze sobą współgrające mogą przerosnąć nasze najśmielsze oczekiwania. Większość z nas urządza łazienkę raz na kilka – bądź kilkanaście lat, warto więc zastanowić się również nad jakością ceramiki, a nie tylko skupiać uwagę na wyglądzie i cenie. A jakość zazwyczaj oznacza trwałość materiału, z którego urządzenia sanitarne zostały wykonane. I dlatego materiał bardzo często ma znaczący wpływ na trwałość, wytrzymałość, ciężar oraz cenę. Do tej pory najbardziej popularna była ceramika, czyli porcelana, porcelit, fajans oraz akryl. Teraz jest coraz więcej produktów z drewna, kamienia, szkła oraz blachy stalowej i żeliwa. Wybór jest więc prawie nieograniczony. Jeśli więc chcemy stworzyć w swojej łazience szczególne i niebanalne wnętrze, możemy się pokusić o te najnowsze trendy. Produkty wykonane ze stali tak jak. np. wanny i brodziki marki Kaldewei są bardzo odporne na uszkodzenia, zarysowania czy też odpryski emalii. Jak wiadomo stal jest bardziej odporna niż akryl. Oprócz tego producent dodatkowo powleka swoje wyroby specjalną powłoką uszlachetniającą na bazie masy perłowej, nie da się jej zarysować nawet szczotką drucianą, a dodatkowo łatwiej utrzymanie czystość. Wystarczy spłukać wodą i przy tej powłoce woda się nie skrapla, nie powodując osadu. Wbrew pozorom stal nie jest też zimna, tak jak niektórzy tradycjonaliści i zwolennicy wanien akrylowych uważają. Po za tym, producent oferuje bardzo długi, 30 letni okres gwarancyjny, co za pewne jest atutem.
Podobnie jest w ceramice sanitarnej. Tym mianem określamy elementy wyposażenia łazienki i kuchni, tradycyjnie wykonywane z różnych rodzajów ceramiki pokrytej szkliwem, niebędące płytkami ceramicznymi. Ceramika sanitarna to takie urządzenia jak: umywalka, postument, półpostument, zlewozmywak, miska WC podwieszana, miska ustępowa stojąca, kompakt WC, bidet, pisuar, brodzik ceramiczny, wanna kąpielowa wykonana z ceramiki, ustęp turecki, itp.
Jeżeli wybierzemy produkty najwyższej jakości i wykonane z porcelany, a nie z jakiegoś tańszego materiału, możemy być pewni że będą nam służyć przez wiele lat. Dużą popularnością wśród ceramiki porcelanowej cieszy się m. in. włoska ceramika marki Catalano oraz Hatria. Obydwie marki są w Polsce znane, cenione i dobre jakościowe. Niezwykle duży wybór, oryginalne kształty niektórych serii tych producentów pomoże wyeksponować w łazience niezwykły nastrój i harmonię. Pozwoli stworzyć w łazience wyjątkowe miejsce, w którym ukoimy zmysły np. podczas wieczornej kąpieli, a i poranna toaleta będzie przyjemnością. Duży wybór nie tylko kształtów i rozmiarów, ale i kolorów wykonania daje nieograniczone możliwości przy aranżacji tego typu wnętrz. Wybierając ceramikę do swojej łazienki warto dobrać wszystkie elementy z jednej serii (kolekcji) produkcyjnej. Zyskamy wówczas harmonię i jednolity styl. Uważa się, że spośród licznych elementów wyposażenia łazienek, to właśnie ceramika sanitarna nadaje łazience styl.
Jak dużą wybrać umywalkę ? O tym decyduje przede wszystkim wielkość łazienki. Jeżeli tylko mamy wystarczająca ilość miejsca to wybierzmy dużą umywalkę, o szerokości min. 55 cm. Będzie z pewnością bardziej funkcjonalna. Jeżeli duża się nie zmieści, to nie musimy od razu zmieniać całkowicie wystroju całej łazienki. Dziś, praktycznie każdy producent oferuje różne rozmiary umywalek w każdej kolekcji. Warto też zostawić pewne minimalne odległości miedzy umywalką a innymi znajdującymi się obok niej urządzeniami. Uzyskamy wówczas wygodę i bezpieczeństwo późniejszego korzystania.
Jakie są sposoby montażu umywalek ? Tutaj mamy kilka możliwości. W dalszym ciągu w praktyce przeważają tradycyjne sposoby polegające na podwieszaniu umywalki do ściany, bądź stelaża instalacyjnego. Często wybieramy też umywalki stojące na blacie, bądź ich pokrewne: półblatowe, podblatowe, wpuszczane w blat. Są też umywalki montowane razem z szafką. Większość producentów oferuje również pasujący do umywalek program meblowy. Zyskujemy wówczas dodatkową przestrzeń do przechowywania np. ręczników czy też środków czystości. Umywalki blatowe wyglądają wyjątkowo nowocześnie. Jeżeli nie planujemy zabudowy bądź szafki pod umywalką to pamiętajmy, że wszystkie przyłącza do niej będą widoczne. Warto wówczas wybrać ozdobny syfon, bądź osłonić przyłącza półpostumentem bądź postumentem. Postument daje dodatkowe wsparcie dla podwieszanej umywalki. Postumenty przewidziane są na standardowa wysokość montażu umywalki, czyli 85 cm. Jeżeli użytkownicy obdarzeni są nietypowym wzrostem i montują umywalkę na innej wysokości, to postument trzeba wykluczyć.
Jaki kształt umywalki wybrać? Jest bardzo duży wybór jeśli chodzi o kształty, mogą być: koliste, eliptyczne, kwadratowe, prostokątne. Do małych łazienek można zastosować umywalki narożne, podwieszane, asymetryczne, z wydłużonym jednym lub dwoma bokami (wydłużony w ten sposób blat ceramiczny może posłużyć jako półka). Wiele modeli jest również wyposażone w reling na ręczniki.
Jaki kolor wybrać ? Pomimo, iż coraz częściej wybieramy awangardowe modele m.in. złote, czarne bądź w innych dostępnych kolorach, nadal pozostajemy wierni jednej barwie – bieli. Kojarzy się nam najbardziej z czystością i higieną, dlatego wciąż dominuje. Biel jest też najbardziej uniwersalna w zestawieniu z pozostałymi elementami łazienki: płytkami, meblami itp. Oprócz tych podstawowych kolorów są dostępne również umywalki, miski ustępowe i inne wyroby w wielu pięknych kolorach, przede wszystkim pastelowych. Kolory te noszą bardzo często obcojęzyczne nazwy np. Manhattan to jasnoszary, Bahama-beige – beżowy czy Pergamon – kości słoniowej. Są to tzw. kolory sanitarne. Dostępne są też specjalne wykończenia matowe np. Edelweiss, Jaśmin, Grafit czy Argenta. Ciekawym elementem zdobienia ceramiki są również wszelkiego rodzaju ornamenty i grafiki, niektórzy producenci np. oferują takie ekskluzywne ornamenty na zamówienie z 24 karatowego złota (przykładowo Kaldewei). W ofercie znajdziemy również umywalki ze specjalną grafiką np. Roca proponuje ceramikę z grafiką kilku miast świata: Barcelona, Berlin, Shanghai, New York (kolekcja Urban).
Jaką miskę WC wybrać ? Tutaj mamy do wyboru trzy grupy: miski kompaktowe, podwieszane, bądź stojące. Kompaktowe charakteryzują się niższą ceną, w stosunku do zestawu z miską WC podwieszaną. Stojące występują wraz ze stelażem (ścianką) instalacyjnym, bądź z tradycyjnym dolno- lub górnopłukiem. Dolnopłuki, a jeszcze bardzie górnopłuki kojarzą się z plastikowymi i nietrwałymi zbiornikami. Oferta producentów możne nas jednak zaskoczyć, albowiem wielu, np. Kerasan w swojej kolekcji Retro oferuje wykonane z ceramiki bardzo ładne i trwałe dolno- i górnopłuki wyposażone w ozdobne chromowane rury połączeniowe. Najbardziej nowoczesne, to miski WC wiszące (podwieszane). Nie zajmują powierzchni podłogi. Dzięki temu łatwiej utrzymać porządek w łazience. Mniej zakamarków w podłodze, w których gromadzi się kurz i brud. Dają też optyczne wrażenie większej powierzchni podłogi w łazience.
Jeżeli chodzi o łatwość utrzymania w czystości to najlepsze są modele o obłych kształtach i zaokrąglonych krawędziach. Niektórzy producenci pokrywają umywalki i nie tylko, bo również wanny i WC specjalną powłoką zapobiegającą osadzaniu się brudu. Te mniej popularne czyli ze szlachetnej stali, kamienia, szkła czy impregnowanego drewna są o wiele droższe od ceramicznych a zarazem trudniejsze w pielęgnacji. Woda z kranu bardzo często jest twarda i wysychając pozostawia zacieki. Aby utrzymać ładny wygląd, należy je zawsze wycierać do sucha, co zapobiegnie powstawaniu przebarwień.

Autor: Katarzyna Tomaszewska i Paweł Gniadek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz